czwartek, 17 listopada 2011

Ocena 360. Ankieta badania

Fundamentem analizy 360 stopni jest założenie, że najpełniejsza ocena kompetencji ocenianego pracownika zostanie poprawnie zmierzona poprzez agregację ocen innych zatrudnionych na przykład szef, pracownicy niższego szczebla, koledzy z równoległych miejsc itp.

Wykres oceny 360 stopni

W tej informacji aktywność będzie sfokusowana na pozyskiwaniu wypowiedzi ankietowanych w postaci wybieranych najchętniej sposobów: formularz drukowany, ankieta, a także ankieta on-line. Dla nieprzygotowanego użytkownika są to metodologie takie same; w obydwu przypadkach respondent anonimowo wygłasza oceny wyrażając opinię o ocenianej osobie. Ankiety standardowa i elektroniczna mają taką samą kolejność pytań,więc nie widać różnic między nimi.

Ważnym jest argument, który przekonuje do stosowania w często ankiet on-line. Tutaj (bardzo często wykorzystują taką metodologię dbające o precyzję badania podmioty gospodarcze - doradcze w obszarze informatyki) zarządzający badaniem w taki sposób pisze program komputerowy obsługujący badanie, by zachowania przedstawione w ankiecie udostępniane były w przypadkowej kolejności. W związku z tym, że zniechęcenie do pracy nad ankietą osoby ankietowanej interferuje wprost na podwyższenie rozrzutu systematycznego w trakcie kolejnych pytań ankiety, zastosowanie losowego układu kompetencji wygładza wynik i tworzy go nieco bardziej podobnym statystycznie.


Inne blogi: Blog 1
Słowa kluczowe: ocena 360 stopni, badanie 360, ocena 360, badanie kompetencji pracownika, badanie kompetencji, ocena kompetencji, metoda 360, ankieta oceny 360, formularz oceny 360, ankieta on-line

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz